Nastavenia kampane
Pri úvodnom nastavení kampane toho nemáme na výber veľa, no práve to je veľmi dôležité. Cieľ kampane je prvá informácia, ktorá slúži Facebook reklamnému algoritmu pri optimalizácii distribúcie našich reklám.Soft konverzie
Prvý tip je používanie konverzných kampaní aj v prípade, že nemáme dostatok finálnych konverzií na webe. Snažte sa označiť na webe viacero akcií, ktoré sú dôležité. Pomôcť vám môže, ak si predstavíte cestu potenciálneho zákazníka až k „hard“ konverzii. A tej určitebude predchádzať mnoho iných akcií, ktoré ”potvrdzujú” záujem používateľa.
Platená podpora live Facebook videa
Ak ste už niekedy skúšali publikovať live video, zrejme vám napadlo, že by ste ho mohli trochu podporiť aj platenou reklamou, keďže chcete aby ho videli ľudia v momente, kedy je aktuálne. Bežne je možné podporiť až záznam z live videa, no ak máte verifikovanú Facebook business stránku (modrý odznak), tak by sa vám malo podariť podporiť aj live video, počas vysielania. Získať verifikáciu samozrejme nie je nič ľahké, no aj toto je výhoda, ktorú prináša. Aj bez modrého odznaku viete ľudí prilákať a to vďaka teasingu live videa. Publikujte teasing deň pred vysielaním a podporte ho Facebook reklamou.Rozpočet na úrovni kampane
Nehovoríme žiadnu novinku, no podľa našej skúsenosti je efektívne, ak dôverujete Facebook algoritmom a rozpočet kampane je ďalšia možnosť, ako to skúsiť. Optimalizácia kampaňového rozpočtu zaručí distribúciu medzi Adsety podľa ich efektivity vzhľadom na cieľ kampane, takže už nebudete musieť rozmýšľať, aký rozpočet by mala dostať tá daná cieľová skupina. V momente, keďpíšeme článok, je táto funkcia voliteľná. Môžete mať rozpočet na úrovni kampane alebo Adsetu, no Facebook avizuje, že táto funkcia bude o pár týždňov, možno mesiacov, jediná na výber, takže si zvykajme už teraz.
Nastavenia Adsetu
Hoci máte pri Adsetoch mnoho možností pre výber cieľovej skupiny, neznamená to, že musíte vyplniť každé jedno políčko. Vyberajte také možnosti, aby ste určili relevantné mantinely pre Facebook reklamnú optimalizáciu a zároveň si vytvorte viacero kombinácií, tak získate cieľové skupiny, ktoré budete v kampani testovať.Dynamická reklamná kreatíva
Táto možnosť vám pri tvorbe kreatívy v Adsete umožní nahrať viacero prvkov reklamy, ako obrázky, headline text, hlavný text, prípadne popis. Facebook po spustení kampane bude testovať kombinácie vašich prvkov a začne uprednostňovať len tie úspešné varianty, vzhľadom na váš kampaňový cieľ.
Cielenie lokality pomocou Pin-u
Umiestnenie špendlíku na mape ste už pravdepodobne skúšali. Potom viete, že okolo špendlíka sa vždy vytvorí rádius, ktorý určuje lokalitu, na ktorú budete cieliť. Ak zmeníte výber na „Exclude“, dokážete rovnako označiť lokalitu s rádiusom, ktorá bude z cielenia vylúčená. Ak by to bolo relevantné, tak by ste mohli takto obmedziť vybranú oblasť a zmenšiť zásah pomocou postupného vylučovania okolo pôvodného „Include“ špendlíku.
Testujte rôzne kombinácie cielenia
Určite nepíšeme žiadnu novinku, no zopakujme si, že mať viacero Adsetov v kampani je užitočné a podarí sa vám nájsť publiká, ktorých priemerná cena za požadovanú akciu dosiahne minimum. Pri viacerých Adsetoch využijete aj potenciál kampaňového rozpočtu, ako sme spomínali vyššie. Pri tvorbe väčšieho počtu publík vám určite pomôžu funkcie „Narrow“ a „Exclude“ v sekcii „Detailed Targeting“, ktorú používame pri vyhľadávaní pokročilej demografie, záujmov alebo správania. Zároveň sa pomocou funkcie „Exclude“ môžete vyvarovať prekrytiu publík Adsetov v kampani, čo negatívne ovplyvňuje distribúciu celej kampane.

Využiť rozšírenie cielenia?
Celkom nenápadný checkbox pri tvorbe publika má popis, ktorý vám napovie, že Facebook vám pomôže so zásahom vášho Adsetu. V podstate tento výber znamená, že Facebook bude pri distribúcií reklamy sledovať len obmedzenie demografiou a lokalitou, ostatné cielenie môže ignorovať. Samozrejme sa pokúša optimalizovať distribúciu na váš kampaňový cieľ. Či túto funkciu využiť záleží, podľa nás, aj od toho ako sa darí vašej kampani. Ak vidíte, že dané publikum už nereaguje a priemerná cena za akciu rastie, môžete skúsiť funkciu rozšírenia a Facebooku sa možno podarí nájsť v širšej cieľovke vhodných adeptov.
Optimalizácia Adsetu
Pri výbere typu kampane ste si už zvolili váš cieľ, no pri optimalizácii Adsetu máte možnosť upresniť tento cieľ. Typickým príkladom je optimalizácia Traffic kampane, ktorej cieľom je priniesť čo najviac návštevnosti na vašu stránku. Aj tento cieľ však môžete upresniť, napríklad výberom optimalizácie medzi Link Clicks a Landing Page Views. Rozdiel je v tom, že cieľ Link Clicks prihliada len na to, či používateľ klikol na vašu reklamu, ktorá smeruje na web, Facebook už ďalej nerieši, či po kliknutí aj došlo k načítaniu stránky. Landing Page Views optimalizácia sleduje, pomocou Facebook kódu na webe, či po kliknutí na reklamu došlo aj k návšteve webu, teda ide o naozajstný prírastok návštevnosti webu. Ak si porovnáte štatistiky kampane, zistíte, že LPV budú vždy v menšom počte, čo je celkom logické a aj z toho dôvodu bude ich priemerná cena vyššia. Je to akcia používateľa, ktorá je hodnotnejšia, a preto dáva zmysel optimalizovať na LPV, nie na Link Clicks, ak je to možné.
Reklamná kreatíva
Ak testujete rôzne cieľovky, využite možnosť a prispôsobte reklamu publiku, testujte úpravy vizuálu aj wordingu. Snažte sa testovať a neuspokojte sa s verziou, ktorá sa páči vám. Takmer s istotou to nebude reklama, ktorá bude mať najlepšie výsledky pri konkrétnom publiku. Ak máte možnosť automatizovať, skúšajte to pomocou produktového feedu alebo dynamickej kreatívy.Emoji v textoch
Ak vám to klient/značka a jej komunikácia dovolí, vyskúšajte emoji nálož. V niektorej z verzií reklamy nahraďte Headline alebo Post Text radom zloženým z emojis a uvidíte, či na to publikum zareaguje, minimálne by ich to mohlo vyrušiť.

Trochu neuromarketingu
Zahrajte sa na vedátorov a experimentujte s obrázkami v reklame s využitím teórie neuromarketingu. Tá hovorí, že máme tendenciu nasledovať ľudí, ktorí sa od nás vzďaľujú, a teda pri reklame na Facebook by publikum mohlo nasledovať ľudí na web. Či to bude platiť vo vašom prípade, zistíte jednoducho a vcelku rýchlo.

Call to action
V online prostredí často zaberie, ak ľudom poviete čo majú spraviť, aká je ďalšia akcia, ktorú od nich očakávate. Facebook to v reklamnej kreatíve značne uľahčuje pomocou CTA buttonov. Tieto tlačidlá môžete vybrať pri každej reklame individuálne a to vám umožňuje testovať, ktorý button bude mať najlepšie výsledky.


Reklama v Stories a „Safe zone“
Pri umiestňovaní reklamy si môžete vybrať aj Stories, na Facebooku, Instagrame, Messengeri. Túto možnosť vrelo odporúčame, no dajte si pozor na prvky, ktoré toto umiestnenie obsahuje. Pri tvorbe banneru využite len „Safe zone“, kde by vaša kreatíva mala byť OK.

Remarketing tip na záver
Pri cielení na menšie publiká, napríklad z webu, sa môže stať, že frekvencia zobrazovania reklamy bude vysoká. Skúste zabrániť tomu, aby to začalo používateľom liezť na nervy. Vytvorte si samostatné Adsety na každý deň v týždni a skúste pripraviť inú kreatívu pre jednotlivé Adsety. Pomôže vám „Ad Scheduling“ funkcia, kde si vyberiete deň v týždni a konkrétne hodiny, kedy sa má reklama v danom Adsete ukazovať. Tak budete kontrolovať to, aby sa používateľom zobrazovala iná kreatíva, ako za posledné dni a môžete tlačiť až do úspešnej konverzie.
Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!