Kvartálny SEO report
August – október 2026
Prehľad organickej viditeľnosti, AI citácií a stavu backlink profilu nivy.com za tretí kvartál sledovania.
Kvartál v skratke
|
🔍 Google organic
5,8 priem. pozícia ▲ o 2,2
medziročne z 8,0 (GSC), čiastočne vplyvom zmeny merania
CTR ▲ 9,5 % (z 2,7 % na 3,0 %). Kľúčové slová v Top 3 ▲ +6 na 865.
|
✨ AI viditeľnosť
125 v AI Overviews ▲ +108 %
citácií nivy.com, v júli 60 (Ahrefs)
Perplexity ▲ +12 (z 9 na 21). Nový report GSC navyše ukazuje 256 tis. impresií v AI funkciách Google za kvartál (prvé meranie).
|
⚙️ Technický základ
Jazykové verzie opravené
0 chýb v hreflang a canonical
Kontrolný audit potvrdil opravu SK/EN/DE verzií. K tomu FAQ autobusovej stanice v troch jazykoch pripravené na nasadenie.
|
|
−23 % kliky
−30 % impresie
|
Medziročný pokles objemu je celoplošný trend spôsobený rozširovaním AI odpovedí vo výsledkoch Google – odpoveď sa zobrazí priamo v SERP a používateľ nemusí kliknúť. Tempo poklesu je stabilné: v predchádzajúcom kvartáli bolo −21 % pri klikoch a −29 % pri impresiách. Zároveň rastie viditeľnosť nivy.com priamo v AI odpovediach, kam sa časť vyhľadávania presúva.
|
Google Search Console
Medziročné porovnanie august – október 2026 vs. august – október 2025, filtrované na návštevnosť zo Slovenska. Sledujeme reálne kliky, impresie, klikateľnosť (CTR) a priemernú pozíciu v Google.
|
Kliky
111K
▼ 23,0 %
aug–okt 2025: 145K
|
Impresie
3,76M
▼ 29,7 %
aug–okt 2025: 5,35M
|
Priemerné CTR
3,0 %
▲ 9,5 %
aug–okt 2025: 2,7 %
|
Priemerná pozícia
5,8
▲ o 2,2 priečky
aug–okt 2025: 8,0
|
Kliky (−23 %): veľkú časť poklesu tvoria brandové dopyty ako „nivy“, „nivy centrum“ či „nivy obchody“. Na ne Google čoraz častejšie odpovedá priamo vo výsledkoch – v AI odpovedi, mape alebo profile Nív – a používateľ sa otváracie hodiny či adresu dozvie bez kliknutia na web.
Impresie (−30 %): časť poklesu je zmena merania. Google v septembri 2025 prestal započítavať zobrazenia, ktoré generovali automatizované nástroje (zrušenie zobrazenia 100 výsledkov na stránku). Porovnávané obdobie roku 2025 ich do polovice septembra ešte obsahovalo. Rovnaká zmena čiastočne vysvetľuje aj zlepšenie priemernej pozície.
Vývoj klikov a impresií
Porovnanie august–október 2026 (plné čiary) s august–október 2025 (čiarkované čiary), denné hodnoty.
Vysvetlivky metrík
| Metrika | Vysvetlenie |
|---|---|
| Kliky | Skutočné kliknutia používateľov na nivy.com z výsledkov Google vyhľadávania. |
| Impresie | Počet zobrazení nivy.com vo výsledkoch Google – bez ohľadu na to, či používateľ klikol. |
| Priemerné CTR | Click-Through Rate – podiel klikov z impresií. Ukazovateľ kvality nadpisov a popisov v SERP. |
| Priemerná pozícia | Priemerné umiestnenie nivy.com v Google výsledkoch. Nižšie číslo = lepšia pozícia. |
| Impresie v AI funkciách | Nový report Google Search Console – koľkokrát sa nivy.com zobrazili ako zdroj v AI odpovediach Google (napr. AI Overviews). |
Ahrefs
Porovnanie stavu k 31. 7. 2026 vs. 31. 10. 2026. Sledujeme organické pozície, odhadovanú organickú návštevnosť a backlink profil.
|
KW v Top 10
1 901
▼ 152
31. 7. 2026: 2 053
|
KW v Top 3
865
▲ 6
31. 7. 2026: 859
|
Domain Rating
48
▼ 3
31. 7. 2026: 51
|
Referring Domains
1 732
▲ 81
31. 7. 2026: 1 651
|
Vývoj organických pozícií
Počet kľúčových slov v Top 10, z toho v Top 3 (posledných 12 mesiacov, orientačný priebeh podľa Ahrefs; presné hodnoty k 31. 7. a 31. 10. sú vyznačené).
Detailný prehľad Ahrefs metrík
Stav k 31. 7. 2026 vs. stav k 31. 10. 2026.
| Metrika | 31. 7. 2026 | 31. 10. 2026 | Zmena |
|---|---|---|---|
| KW v Top 10 (spolu) | 2 053 | 1 901 | −152 (−7,4 %) |
| z toho Top 3 | 859 | 865 | +6 (+0,7 %) |
| z toho pozície 4–10 | 1 194 | 1 036 | −158 (−13,2 %) |
| Organic traffic (odhad) | 18 544 | 44 345 | +25 801 (+139 %)* |
| Domain Rating | 51 | 48 | −3 |
| Referring domains | 1 651 | 1 732 | +81 (+4,9 %) |
AI viditeľnosť
Od tohto kvartálu sledujeme AI viditeľnosť z dvoch zdrojov: nový report Google Search Console o AI funkciách (reálne zobrazenia v Google) a Ahrefs AI Citations (zmienky naprieč AI platformami).
Impresie v AI funkciách Google (GSC)
August – október 2026, filter Slovensko. Prvé meranie, preto bez porovnania s minulým obdobím.
|
256K
impresií za kvartál
Najčastejšie zobrazované stránky: homepage, /autobusy, /obchody-a-sluzby, /informacie a /informacie/parkovanie.
|
Denné impresie v AI funkciách (priebeh podľa GSC).
|
Ahrefs AI Citations – medzikvartálne porovnanie
Počet odpovedí AI nástrojov, v ktorých sa spomína nivy.com (Responses), oproti stavu z predchádzajúceho reportu (31. 7. 2026).
| Platforma | 31. 7. 2026 | Aktuálne | Zmena |
|---|---|---|---|
| AI Overviews (Google) | 60 | 125 | +65 |
| Perplexity | 9 | 21 | +12 |
| ChatGPT | 12 | 11 | −1 |
| Gemini | 4 | 3 | −1 |
| Copilot | 3 | 1 | −2 |
| AI Mode (Google) | 395 | 170 | −225 |
| Grok | pozastavené | pozastavené | — |
|
AI Mode (Google)
|
AI Overviews (Google)
|
Perplexity
|
||||||
|
ChatGPT
|
Gemini
|
Copilot
|
Hodnoty v kartách sú aktuálny stav, zmena je oproti predchádzajúcemu mesiacu.
Čo sme za kvartál urobili
Súhrn SEO práce za august – október 2026.
| Technický audit jazykových verzií | overenie opravy hreflang, canonical a sitemapy (0 chýb) a zoznam zostávajúcich úloh |
| Sitemapa a presmerovania | odstránenie URL /trznica-detail/ zo sitemapy, požiadavka na zmenu presmerovaní na 301 |
| FAQ obsah a markup | FAQ a FAQPage markup pre autobusovú stanicu (SK, EN, DE), parkovanie a obchody a služby |
| Case study ELF | FAQ a FAQPage markup pre 4 prevádzky ELF (napr. ELF Head Spa) |
| Obsah nových prevádzok | texty, meta údaje a H1 v SK, EN a DE pre nové prevádzky |
| Kontrola štruktúrovaných dát | overenie nasadenia FAQ markupu na pripravených stránkach |
| Reporting AI viditeľnosti | zaradenie nového reportu GSC o AI funkciách do sledovania |
Čo nám dáta hovoria
Čo sledujeme, čo odporúčame a čo je pripravené na nasadenie v nasledujúcom kvartáli.
Sledujeme
Menej kľúčových slov v pozíciách 4–10Počet KW v pozíciách 4–10 klesol o 158 (z 1 194 na 1 036), kým Top 3 sa udržalo. Október bol vo vyhľadávaní Google turbulentný – dobiehala aktualizácia proti spamu a viackrát boli zaznamenané výkyvy rankingov. Pozície pomôžu stabilizovať aj technické úpravy z auditu – trvalé presmerovania (301) a zjednotenie 78 duplicitných URL v tvare /en/en/ sústredia signály na správne adresy. |
Odporúčanie
Sviatočné otváracie hodiny ešte pred VianocamiOktóbrový skok ukazuje, že pred sviatkami ľudia hľadajú najmä otváracie hodiny. Odporúčame včas – ideálne začiatkom decembra – zverejniť stránku s otváracími hodinami počas vianočných sviatkov (24. 12. – 6. 1.), podobne ako pri májových sviatkoch. Jasné hodiny pre každý sviatočný deň na jednom mieste vie AI Overview priamo citovať – Nivy tak budú zdrojom odpovede namiesto agregátorov a médií. |
Pripravené na nasadenie a ďalšie kroky
Pripravené výstupy a úlohy z technického auditu (27. 10. 2026), ktoré čakajú na implementáciu, a čo prinesú. Zoradené podľa priority.
| Úloha | Prínos po nasadení | Kto | Priorita |
|---|---|---|---|
FAQ markup na pripravených stránkach Obsah aj FAQPage markup sú pripravené pre /informacie/parkovanie, /obchody-a-sluzby a 4 prevádzky ELF (napr. ELF Head Spa). Na stránkach zatiaľ markup nie je – stačí vložiť pripravené JSON-LD bloky do <head>. |
Google a AI nástroje rozpoznajú otázky a odpovede ako štruktúrované dáta, ktoré pri citovaní uprednostňujú. Pri ELF zároveň umožní vyhodnotiť case study – efekt budeme vedieť merať od nasadenia. | vývojár | Vysoká |
Presmerovania 301 namiesto 302 134 presmerovaní je nastavených ako dočasné (302), vrátane 76 starých URL /trznica-detail/ a presmerovania z www na nivy.com. Zmeniť na trvalé (301), ideálne ako predvolené nastavenie v CMS. |
Nové stránky prevádzok prevezmú signály a históriu starých adries vrátane odkazov na www.nivy.com, čo im pomôže rankovať silnejšie. Google prestane v indexe držať staré adresy. | vývojár, hosting | Vysoká |
FAQ sekcia na stránke /autobusy Doplniť do šablóny stránky sekciu Časté otázky (SK, EN, DE) priamo v HTML a FAQPage schému do <head>. Obsah je pripravený. |
FAQ na stránke, ktorá je druhá najzobrazovanejšia v AI odpovediach Google – vyššia šanca, že AI nástroje budú o stanici citovať aktuálne informácie priamo z nivy.com. | vývojár | Vysoká |
Indexácia EN a DE informačných stránok Noindex majú napr. /en/information/parking, /de/informationen/parken, /en/how-to-get-here, /de/anreise, /en/plan-nivy-mall, /en/information/services-and-facilities a /en/faq (a ich DE verzie). Potrebujeme rozhodnutie, či ho odstrániť. |
Zahraniční návštevníci (napr. z Rakúska) nájdu informácie o parkovaní a príchode vo svojom jazyku a EN/DE obsah začne pracovať aj vo vyhľadávaní. | Nivy | Vysoká |
Hreflang pre preložené stránky Pri časti obsahových a kampaňových stránok (napr. Piknik & Gril, podmienky appky Ahoj Nivy) CMS negeneruje hreflang – ich EN a DE verzie majú slovenskú adresu. Stránky prevádzok sú v poriadku. |
Google zobrazí návštevníkovi správnu jazykovú verziu a jazykové verzie si nebudú navzájom konkurovať. | vývojár | Stredná |
Zjednotenie URL /en/en/ a /de/en/ 78 adries so zdvojeným jazykovým prefixom (napr. /en/en/picnic-grill) vracia stránku. Vytvára ich prepínač jazykov na stránkach, ktorých EN adresa už obsahuje /en/. Upraviť prepínač a tieto adresy presmerovať (301) na správnu URL. |
Signály sa sústredia na jednu správnu adresu namiesto viacerých kópií a Google efektívnejšie prehľadáva web. | vývojár | Stredná |
Aktualizácia interných odkazov 16 odkazov smeruje na neexistujúce stránky – väčšinou z článkov magazínu na nájomcov, ktorí už v Nivách nie sú, zvyšok zo šablón EN/DE stránok. |
Návštevníci z magazínu sa dostanú na existujúcu stránku namiesto chybovej a hodnota odkazov zostane na webe. | správca obsahu, vývojár | Stredná |
Drobné úpravy Noindex pre výsledky vyhľadávania spojov (/autobusy/vysledky-vyhladavania); 404 pre neexistujúce EN verzie štatútov súťaží; overiť stav /trznica-detail/default. |
Čistejší index a efektívnejšie prehľadávanie webu. Vhodné pri ďalšej technickej aktualizácii. | vývojár | Nízka |
PripravilaMgr. Petra Miklošíková |
Klientnivy.com |
Zdroje dátGoogle Search Console (vrátane reportu AI funkcií) |





